Яка перша думка з’являється у Вас, коли заходить мова про «весільну браму»? Звичайно це – горілка, багато горілки, на кожен кут стола по три пляшки і ще цілий ящик просто так. А ще п’яні дружби з дружками, старости, сусіди і всі зацікавлені. Найсмішніше те, що на цьому ж столі, біля горілки, завжди стоїть ковбаса, солодке і… ікона! А після «брами» всі ці гості їдуть до церкви на Шлюб, дружби з дружками тримають корони, стелять рушник і виступають свідками клятви вірності, яку дають перед Богом молодята.
Виникає запитання – Ви вдома теж ікони ставите на стіл з горілкою, чи може розпочинаєте недільний ранок зі 100 грам і тільки потім йдете до церкви??? Де логіка, де здоровий глузд, де елементарна повага до Таїнства Шлюбу?
Звичайно, можемо сказати, що це давній український весільний звичай, якого потрібно дотримуватися? Щодо цього я б не був такий певний. Справа в тому, що протягом минулого століття радянська влада свідомо працювала над знищенням будь-яких давніх традицій і всіма силами творила новий тип людини – Homo Soveticus. Народні традиції змінювалися радянськими, релігійні свята – державними, а шлюб – ЗАГСом. А що робити під час радянського свята? Правильно – пити горілку і закусувати ковбасою. Безперервні війни, колективізація, голодомор, масові репресії та депортації – це все привело до того, що на даний час справжній фольклор можна знайти хіба що в глухому карпатському селі. Потрібно визнати, що сучасна «весільна брама» має дуже мало спільного з давніми традиціями. Це такий собі мікс українського і радянського, релігії та атеїзму, Шлюбу і ЗАГСу. До слова, у більшості країн світу, як от у США, ніхто не йде спочатку до ЗАГСу, а тоді до церкви. Якщо пара є віруючою, вона йде лише в церкву. Священик там наділений усіма державними повноваженнями для реєстрації шлюбу. А у нас ЗАГС – це окрема поважна інституція, де дами-пенсіонери із товстенним шаром штукатурки на обличчі урочисто декламують: «Сьогодні Ви князь і княгиня…». Потрібно з тим щось робити!
Мені приємно зауважувати, як прогресивна молодь намагається боротися із совком і все частіше відмовляється від горілки на «весільній брамі». Натомість молодята з друзями відкривають книжки та інтернет, шукають тексти весільних пісень, пишуть цілі сценарії викупу та придумують різноманітні розіграші. Декілька років назад я грав на «викупі» в одної із сестер Підківок. Вони, дружби та дружки блискуче розіграли цілу виставу зі співами, жартами та приколами. Дружби з дружками «підколювали» одне одного смішними віршиками, а ведуча розповідала всім присутнім справжню суть весільних обрядів. Всі були настільки вражені, що ніхто з гостей про горілку навіть не подумав.
Іншого разу у Івано-Франківську дівчата мучили хлопців різноманітними завданнями і загадками. Наприклад, вони розвісили на прищепках фотографії маленьких дітей, і молодому потрібно було вгадати, де його наречена. Потім розклали нарізаний лимон і під кожну дольку поклали папірець з іменами дівчат. Молодий повинен був вибирати ті дольки і їсти їх, поки не знайде ім’я судженої. Хлопці теж не відставали. Вони намагалися відкупитися різними грошима, мішками копійок, старими і рідкісними купюрами, крім того танцювали і співали. Все це супроводжувалося якісними жартами і «підколками».
А ще уявіть собі таке. За квартал до будинку нареченої кортеж молодого зупиняє реальний ДАЇшник на реальній службовій машині і зі серйозним виразом обличчя починає свою справу – «перевірка документів», « ану, дихни», «чому не пристебнутий», «а що у багажнику», «чому заклеєні номера» і т.д. протягом 15 хвилин. Всі в кортежі не могли зрозуміти, серйозно це все, чи ні! Весь процес знімала прихована камера і транслювала на екран для всіх на «брамі». Не варто навіть казати, що ніхто ще так не сміявся, як тоді.
На завершення скажу декілька порад, які допоможуть Вам під час організації доброї «весільної брами».
По-перше, не варто брати готові сценарії з Інтернету. Кожне весілля – це Ваше індивідуальне, не подібне на інші, свято. Зберіться всією компанією, включіть брейнстормінг, і Ви будете мати купу добрих і оригінальних ідей, а головне Ви об’єднаєте своїх друзів довкола Вашого свята.
По-друге, на «брамі» молодята, а особливо дружби-дружки повинні поводитися як актори на знімальному майданчику. Міміка, жести, слова – все це Ви маєте робити перебільшено, без будь-яких комплексів. Потім на відео Ви будете виглядати «на всі 100%»!
По-третє, якщо Ви відмовляєтеся від стандартної «брами» з горілкою, Ви повинні дати людям щось взамін, якесь видовище. Покажіть щось несподіване, ефектне, щоб всім запам’яталося. З іншого боку, зберігайте культуру і повагу одне до одного.
По-четверте, імпровізуйте в рамках наперед затвердженого сценарію. Якщо обидві сторони домовилися, що буде три викупи (наприклад, рублі, гривні і доляри), то після долярів нічого вимагати вже не можна. Навіть, якщо дівчата не розкажуть хлопцям наперед всіх деталей «викупу», то останні повинні знати хоча б в загальних рисах, що їх чекає. Найкраща імпровізація – це підготована імпровізація.
І останнє – забезпечте свою «браму» музичним супроводом. Це не обов’язково повинні бути живі музиканти. Достатньо навіть легкої музики з домашніх комп’ютерних колонок. Веселий музичний фон допоможе створити відповідний настрій і заповнить паузи у дійстві.